Tesla Model X

Jen jeden den po odhalení elektrického crossoveru Model X bylo přijato kolem bylo 500 závazných objednávek v hodnotě 40 milionů dollarů. Bez jakékoliv reklamy, byl Model X třetím nejvíce hledaným výrazem na Googlu a provoz na webových stránkách teslamotors.com se zvýšil o 2800 procent.

Navíc, vzrostl o 30 procent i počet rezervací pro sedan Model S i když se zpočátku spekulovalo, že Model X nepříznivě naruší právě odbyt sedanu. Počáteční obavy se tedy zatím nenaplnily, ale jistě jsou oprávněné, protože crossover je postaven na stejné architektuře, která podporuje i sedan. Obě auta také budou využívat stejné baterie – vybrat si lze z 40 kWh, 60 kWh, a 80 kWh. Model X je možná pro některé zákazníky atraktivnější i díky křídlovému systému otevírání dveří, což byl dříve prvek vyhrazený pouze pro exotické sportovní vozy. Tyto dveře jsou však také velmi praktické, protože se mohou díky centrálnímu závěsu složit ve středu, což ocení majitel při nutnosti otevřít dveře v těsném prostoru. Pro představu o velikosti auta si vybavte jak velké je Audi Q7. Tesla bude mít totiž přibližně stejné rozměry. Uvnitř je prý navíc místo pohodlně pro 7 dospělých lidí a slušnou várku zavazadel. Tesla říká, že nejvýkonnější verze zrychlí z klidu na 100 km/h jako supersport – tedy zhruba za 4.4 sekundy.

Výroba začne v továrně Tesly ve Fremontu v Kalifornii na konci roku 2013 a první auta mají být dodána počátkem roku 2014. Tesla Motors očekává prodeje 10 – 15 tisíc kusů ročně.

Obrázky: Model X